MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 1 kwietnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

HFPC zajmuje się sprawą pana Wojciecha, który podczas pobytu w areszcie złamał nogę. Choć konieczne jest przeprowadzenie operacji, wniesienie przeciwko niemu aktu oskarżenia na tydzień przed planowanym zabiegiem mogło uniemożliwić jego wykonanie

 

Pan Wojciech miał zaplanowaną operację na 15 lutego 2018 roku. Biegli orzekli, że jej przeprowadzenie jest niezbędne, bo w innym przypadku może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń, a mężczyzna nie wróci do pełni zdrowia. Niestety, tydzień przed przewidywanym terminem przyjęcia do szpitala prokurator zdecydował się na wniesienie aktu oskarżenia przeciwko panu Wojciechowi. Oznacza to, że prokurator stracił możliwość decydowania o losach osoby tymczasowo aresztowanej i przeniósł tę kompetencję na sąd. Zdaniem obrońcy aresztowanego „prokuratura nie chciała wziąć na siebie odpowiedzialności za stan zdrowia podejrzanego”.

 

HFPC przesłała list do sądu okręgowego, w którym przedstawiła standardy wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. „Niezapewnienie obowiązku leczenia więźniów może naruszyć przepisy Konwencji dotyczące zakazu nieludzkiego lub poniżającego traktowania” – tłumaczy Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC. „Dlatego w tej sprawie sąd powinien natychmiast podjąć decyzję o uchyleniu tymczasowego aresztowania lub przeprowadzeniu zabiegu pod konwojem” – dodaje Piotr Kubaszewski.

 

Sąd podzielił argumentację Fundacji. Na pilnie zwołanym posiedzeniu zdecydował, że zabieg zostanie przeprowadzony pod konwojem.

 

 

 

HFPC

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY