MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 8 sierpnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

14 stycznia, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie zatrzymano trzech mieszkańców Krosna w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane

 

Ponad 700 tysięcy uszczupleń VAT

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie dotyczy wystawiania przez osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, w imieniu jednej z lubelskich spółek, poświadczających nieprawdę faktur VAT na usługi remontowo-budowlane oraz ich użycia do rozliczeń podatkowych. Łączna wartość narażonego na uszczuplenie podatku od towarów i usług wyniosła ponad 700 tysięcy złotych.

Działalność podejrzanych koncentrowała się na terenie województwa podkarpackiego. Ponadto jednym z wątków śledztwa jest przyjmowanie korzyści majątkowych przez pracowników Urzędu Skarbowego w Krośnie, którzy zaoferowali przedsiębiorcy z terenu Krosna przyjęcie fikcyjnej faktury, żądając przekazania korzyści majątkowej odpowiadającej wartości podatku VAT z faktury.

 

Zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz uczestnictwa w wystawianiu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Dwóch podejrzanych usłyszało zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 7 tysięcy złotych w zamian za załatwienie sprawy kontroli. Kolejnej zatrzymanej, byłej pracownicy Urzędu Skarbowego w Krośnie, przedstawione zostały zarzuty żądania i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 10.700 złotych kwalifikowane z art. 228 par. 1 i 4 kodeksu karnego.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec dwóch podejrzanych wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie 16 stycznia uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Wobec trzeciego z podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 20 tysięcy złotych, dozór Policji, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY