MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 29 maja 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali trzy osoby podejrzewane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i stworzenie piramidy finansowej. Wśród zatrzymanych są: prezes zarządu warszawskiej spółki, członek zarządu oraz były dyrektor działu prawnego – radca prawny

 

Ustalenia katowickich śledczych wskazują, że spółka w latach 2016-2020 zarówno w centrali, jak i w oddziałach terenowych oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd. Wszystko wskazuje na to, że mieli świadomość, że kondycja finansowa emitentów już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości, co do możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz wynikających z niego odsetek, a deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej.

 

Wstępne informacje zgromadzone w śledztwie wskazują, że działalność przestępcza wymienionych osób mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilku tysięcy osób, a szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych.

 

Jednocześnie agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych z przedmiotem śledztwa.

 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt na trzy miesiące.

 

CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Głównym Inspektorem Informacji Finansowej.

 

Postępowanie prowadzone od kilku miesięcy przez funkcjonariuszy CBA jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

 

 

 

CBA

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY