MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 22 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Klientowi mBanku udało się unieważnić umowę kredytu frankowego. Zdaniem sądu jej zapisy nie spełniają warunków narzucanych przez prawo bankowe

 

Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach spory z bankami. Niektórzy uzyskują zwrot spreadów albo orzeczenie o abuzywności (niedozwolonych klauzulach) poszczególnych zapisów umów. A w konsekwencji - odwalutowanie kredytów. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że część spraw sądowych frankowicze przegrywają, choć po ich stronie staje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy. Obie instytucje przekazują sądom bardzo surowe dla banków tzw. istotne poglądy w sprawie. A sądy często biorą je pod uwagę.

 

Mimo wszystko unieważnienie kredytu w całości to rzecz, która zdarza się wciąż rzadko. Kilkanaście tygodni temu warszawski sąd nieprawomocnie uznał, że po wyrzuceniu z umowy klauzuli abuzywnej (dotyczącej sposobu ustalania kursów spłaty rat) nie da się ustalić, ile wynoszą zobowiązania klienta, więc umowę trzeba anulować.

 

Sprawa wygrana właśnie przez poznańskich prawników dotyczy kredytu zaliczanego do tzw. starego portfela mBanku. Przedmiotem sporu nie była klauzula indeksacyjna, w której banki zapisują zasady przeliczania kursów walut, lecz klauzula zmiennego oprocentowania. Dopuszcza ona zmianę stopy procentowej w zależności od bliżej nieokreślonych "parametrów rynku finansowego". Oprocentowanie tych kredytów jest do dziś ustalane decyzją zarządu banku. W sądach jest kilkadziesiąt sporów klientów z mBankiem w sprawie tych umów, choć z częścią klientów bank się dogadał i zamienił im umowy na oprocentowane według stawki LIBOR.

 

 

 

Źródło i więcej:

http://wyborcza.biz/biznes/1,147875,21011221,sad-uniewaznil-umowe-kredytu-frankowego-w-mbanku.html

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY