MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Sądy stały się obozami pracy gdzie na umowach śmieciowych pracuje się za grosze

 

Prawników jak Chińczyków...

– Aby zrozumieć, jak naprawdę wygląda sytuacja w sądach, należy tam przepracować trochę czasu – twierdzi Damian, nasz rozmówca. – Gdyidziesz do sądu i wchodzisz na rozprawę, nie dostrzegasz tego, co dzieje się za niektórymi drzwiami lub nawet na niektórych piętrach. Sądy to w istocie pracujące na pełnej parze fabryki. Setki zarządzeń, tysiące listów czy dokumentów w każdej chwili przechodzą od pokoju do pokoju – kontynuuje. Oczywiście tego wszystkiego nie robią sędziowie. Ilości pracy jest tak dużo, że najpewniej tydzień po zniknięciu pracowników sądów niebędących sędziami, wymiar sprawiedliwości stanąłby.

 

Sędziowie nie poruszają tego tematu. Ciężko jest im przyznać, że wymiar sprawiedliwości to coraz rzadziej oni, a coraz częściej setki prawników zatrudnionych do obsługi sądu. Realia sądów są podobne do tych panujących w wojsku. Sędziowie odgrywają rolę oficerów, a pozostali pracownicy to szeregowi rekruci.

Oczywiście to zawsze oficerowi wolno więcej. Taki system wykształcał się przez wiele lat. W konsekwencji narastałypatologiczne sytuacje, w których sędziowie poddawali mobbingowi szeregowych pracowników. Sytuacji asystentów czy koordynatorów prawnych nie poprawiała nadprodukcja prawników. Wskutek otwarcia zawodów prawniczych na rynku co roku pojawiało się kilka tysięcy absolwentów prawa, którzy poszukiwali zatrudnienia.

Znajdowali je często w sądach, które nie narzekały na brak chętnych. Bywało, że na jedno miejsce pracy chętnych było kilkadziesiąt osób. Podobnie rzecz miała się z absolwentami administracji czy innych kierunków o profilach kancelaryjnych.

 

 

 

Źródło i więcej:

https://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/626-sady-pracy-niewolniczej

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY