MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 1 kwietnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie akt oskarżenia przeciwko Jerzemu Ż. – sędziemu w stanie spoczynku

 

Co zarzuca się sędziemu

Jerzy Ż. został oskarżony o znęcanie się nad swoją żoną Jadwigą B.-Ż. oraz o spowodowanie u niej średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu.

Chodzi o przestępstwa z art. 207 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 157 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 157 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego. Grozi za nie do 5 lat pozbawienia wolności.

 

W toku postępowania ustalono, że w okresie trwania małżeństwa sędzia Jerzy Ż. wielokrotnie znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Była ona przez niego poniżana, szarpana, popychana, duszona oraz bita rękoma i kopana po całym ciele. Podczas niektórych zdarzeń pokrzywdzona, na skutek przestępczych działań swojego męża, doznawała średnich i lekkich obrażeń ciała. Podczas jednego ze zdarzeń Jerzy Ż. uderzył wazonem swoją żonę powodując złamanie jej nosa.

 

Immunitet został uchylony

Ogłoszenie zarzutów sędziemu Jerzemu Ż. i skierowanie przeciwko niemu aktu oskarżenia do Sądu było możliwe po tym, jak Sąd Apelacyjny – Sąd Dyscyplinarny w Gdańsku uchwałą z 14 stycznia 2016 roku zezwolił na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Uchwała ta została utrzymana w mocy uchwałą Sądu Najwyższego – Sądu Dyscyplinarnego z 16 maja 2016 roku.

 

Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Jerzemu Ż. został skierowany do Sądu Apelacyjnego – Sądu Dyscyplinarnego w Gdańsku 29 grudnia 2015 roku przez Zastępcę Prokuratora Rejonowego w Grudziądzu.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY