MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  27 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

fractal 1420558 340Prokuratura Regionalna w Białymstoku nadzoruje postępowanie w sprawie prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych i prawnych w celu obciążenia ich ryzykiem przez osoby reprezentujące Galleri New Form

 

Chodzi o przestępstwo z art. 171 ust. 1 i 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Postępowanie to dotyczy także doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 300 milionów złotych klientów Galleri New Form (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz „prania brudnych pieniędzy” (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego).

Śledztwo zostało wszczęte na skutek zawiadomienia złożonego przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Komisję Nadzoru Finansowego.

 

W toku śledztwa dotychczas ustalono, że Galleri New Form oferowała inwestycje w dzieła sztuki. Polegały one na nabyciu prawa własności dzieła sztuki na okres od co najmniej 6 miesięcy do roku. Podmiot gwarantował zwrot kapitału powiększony o 36 proc. zysku w skali roku poprzez odkupienie udziału po upływie oznaczonego umową terminu.

 

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku 13 lutego 2018 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili przeszukania w kilkunastu miejscach na terenie Warszawy, Trójmiasta i Białegostoku. W wyniku przeprowadzonych czynności ujawniono gotówkę w kwocie blisko 5 milionów złotych oraz znaczne ilości złota i srebra w postaci sztabek i monet. Zabezpieczono komputery, telefony oraz obszerną dokumentację handlową.

 

Postępowanie toczy się w sprawie. Do tej pory nikomu nie przedstawiono zarzutów.

 

Za popełnienie czynu z art. 171 ust. 1 i 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe grozi kara grzywny w wysokości do 10 milionów złotych i do 5 lat pozbawienia wolności. Za czyny z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego i z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY