MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 16 sierpnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje śledztwo prowadzone przez opolski Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji, w wyniku którego doszło do rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się „karuzelą” podatkową

 

Jej członkowie wyłudzali na szkodę Skarbu Państwa podatek VAT w ramach „karuzelowego obrotu towarami” z wykorzystaniem procedury „wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów”.

W wyniku nielegalnego procederu, który mógł trwać kilka lat, Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony na około 98 milionów złotych, a w karuzelowym obrocie granulatów mogło uczestniczyć nawet 49 firm.

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że przestępczy proceder polegał na obrocie tych samych granulatów tworzyw sztucznych, prawdopodobnie za pośrednictwem 45 krajowych i 4 zagranicznych podmiotów gospodarczych. Ten sam towar był przewożony do kolejnych polskich i zagranicznych firm, przy czym cały czas wytwarzana była nowa dokumentacja na granulat. Nielegalny proceder mógł trwać od 2012 do 2015 roku. Łączna wartość strat na szkodę Skarbu Państwa szacowana jest na kwotę nie mniejszą niż 98 milionów złotych.

 

W sprawie tej zostało zatrzymanych 17 osób, którym przedstawiono zarzuty oszustwa, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy, w tym 3 osoby usłyszały zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

 

Na poczet przyszłych kar i należności dokonano zabezpieczenia na majątku o wartości ponad 38 milionów złotych, stanowiącym własność podejrzanych i spółek zaangażowanych w przestępstwo.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY