MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 8 czerwca 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Grupa podmiotów fikcyjnie zawyżała wartość faktur, od których nie odprowadzano VAT. Przedmiotem obrotu miały być komponenty chemiczne do produkcji luksusowych kosmetyków. Zabezpieczono środki na kontach na łączną kwotę 2,5 mln zł

 

Sukcesem zakończyła się grudniowa akcja skierowana przeciwko kolejnej grupie przestępczej, która tworzyła międzynarodową karuzelę podatkową. Działania były możliwe dzięki ustaleniom Wydziału Wywiadu Skarbowego z Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Gdańsku.

 

We współpracy z Prokuraturą Regionalną w Warszawie, Komendą Stołeczną Policji oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano rachunki bankowe podmiotów uczestniczących w procederze i zabezpieczono kwotę 2,5 mln zł.

 

Dodatkowo zespoły złożone z funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSP Warszawa oraz pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku przeszukały siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności przedsiębiorstw, które brały udział w procederze. Zabezpieczona w trakcie czynności dokumentacja księgowa i fotograficzna oraz zeznania świadków uzupełnią materiał dowodowy podjętych równocześnie kontroli skarbowych oraz prowadzonych postępowań przygotowawczych.

UKS w Gdańsku nie wyklucza kolejnych postępowań kontrolnych w sprawie.

 

Jak organizowano nielegalny proceder

Czynności operacyjne Wywiadu Skarbowego wskazywały na świadome uczestnictwo szeregu podmiotów w łańcuchu transakcji z wykorzystaniem tzw. „znikającego podatnika". Proceder polegał m.in. na fikcyjnym zawyżaniu (nawet dziesięciokrotnie) wartości faktur wystawianych przez podmioty krajowe, które nie opłacały podatku od towarów i usług i kupowały towary wewnątrzwspólnotowo. W łańcuchu fakturowany był również eksport ze stawką zerową do podmiotów zarejestrowanych w azjatyckich rajach podatkowych.

Natomiast przedmiot obrotu miały stanowić komponenty chemiczne do produkcji luksusowych kosmetyków. Szacunkowe straty Skarbu Państwa spowodowane działalnością przestępczą wynoszą blisko 80 mln zł w podatku od towarów i usług.

 

 

 

MS

Informacja prasowa: MF 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY