MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 28 maja 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Kastowość, bezkarność i przeświadczenie o swojej nieomylności - taki obraz sporej części środowiska sędziowskiego wyłania się po analizie liczb, które dotyczą postępowań przed sądami dyscyplinarnymi dla sędziów polskich. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł ujawnia portalowi wPolityce.pl skalę bezkarności w środowisku sędziowskim. W ciągu ostatnich 5 lat tylko 11 sędziów straciło swój urząd, a setki spraw prowadzonych przez sądy dyscyplinarne zostaje umorzonych!

 

Od 2011 do 2015 roku do sądów dyscyplinarnych dla sędziów trafiło 310 wniosków. To żenująco mało w porównaniu z innymi zawodami prawniczymi. Tylko w zeszłym roku wszczęto 50 postępowań dyscyplinarnych sędziów, z czego w 11 przypadkach umorzono postępowanie, w 9 uniewinniono, w 7 umorzono co do kary, a w 4 odstąpiono od jej wymierzenia. A już przerażająco mało zapadło wyroków o złożeniu sędziów z urzędu – zaledwie 11 przez pięć lat. I to w sytuacjachrażących przewinień.

– mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister Marcin Warchoł.

 

Okazuje się, że możliwość pozbawienia sędziego urzędu jest w praktyce niemożliwa.

 

 

 

Źródło i więcej:

http://wpolityce.pl/polityka/309687-nasz-news-wiceminister-sprawiedliwosci-ujawnia-skale-bezkarnosci-sedziow-w-ciagu-5-lat-tylko-11-stracilo-urzad

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY