MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 6 lipca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Banki, odzyskując zaległe płatności, korzystają przy tym z pomocy firm windykacyjnych. Te często skupują należności sprzed wielu lat, również takie, które należą do osób dawno zmarłych. Teraz po najnowszym orzeczeniu Sądu Najwyższego ma się to zmienić

 

Do odzyskiwania pieniędzy bez konieczności posiadania wyroku sądowego uprawniał banki wystawiany przez nie bankowy tytuł egzekucyjny (BTE). Było to konsekwencją tego, że przez lata zdobycie kredytu nie było zbyt trudne. Jeżeli bank sprzedał wierzytelność objętą BTE firmie windykacyjnej, ta – pomimo jego istnienia – musiała najpierw wystąpić do sądu o wyrok i dopiero po jego uzyskaniu mogła prowadzić egzekucję. BTE uprawniał bowiem do niej wyłącznie bank. 1 sierpnia 2016 r. bankowy tytuł egzekucyjny stracił swoje przywileje.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przewaga, którą dawał bankom, naruszała zasadę równości wobec prawa. Teraz bank musi najpierw dłużnika pozwać i przeprowadzić normalne postępowanie sądowe, prowadzące do nadania tytułu egzekucyjnego.

 

 

 

Źródło i więcej:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/999839,windykacja-dlugow-przedawnienie.html

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY