MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 8 sierpnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji w Warszawie śledztwo w sprawie działalności osób, które wyrządziły szkodę majątkową spółce prawa amerykańskiego w wysokości ponad 18 milionów zł przy sprzedaży po rażąco zaniżonej cenie udziałów w polskiej spółce telekomunikacyjnej

 

29 stycznia funkcjonariusze Policji zatrzymali cztery osoby: Michała D., Tomasza P., Katarzynę K. i Martę Z. Usłyszeli oni zarzuty popełnienia przestępstwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (art. 296 par. 3 kk) i prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1, 5 i 6 kk). Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Ustalenia śledztwa

Postępowanie dotyczy działania na szkodę spółki amerykańskiej, która w styczniu 2015 r. nabyła 100 procent udziałów w polskiej spółce telekomunikacyjnej. Następnie w lutym 2015 r. osoba uprawniona do jednoosobowego reprezentowania tego podmiotu, niedopełniając ciążących na niej obowiązków dbania o interesy finansowe spółki, działając wspólnie i w porozumieniu z osobami zatrzymanymi sprzedała za 2 miliony zł polską spółkę podmiotowi zarejestrowanemu na Cyprze, którym faktycznie zarządzał Michał D.

Tymczasem rzeczywista wartość spółki w czasie jej sprzedaży wynosiła blisko 21 milionów zł. Głównym jej majątkiem było prawo do dysponowania częstotliwościami telekomunikacyjnymi przydzielonymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej umożliwiającymi oferowanie mobilnego Internetu.

 

Pranie brudnych pieniędzy

Pozyskane udziały w spółce telekomunikacyjnej zostały następnie w okresie od marca do sierpnia 2015 r. i w marcu 2019 r. przniesione za kwoty od 10 do 20 tysięcy zł na pięć kolejnych podmiotów prawa cypryjskiego i polskiego, faktycznie zarządzanych przez Michała D. Miało to na celu znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia i zajęcia w/w praw majątkowych, co wypełniło znamiona przestępstwa prania brudnych pieniędzy.

 

Środki zapobiegawcze

Prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec Michała D. i Tomasza P. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, argumentując je wysoką karą grożącą podejrzanym oraz obawą matactwa. Sąd podzielił ocenę prokuratora i aresztował tych podejrzanych na 3 miesiące.

Wobec obydwu zatrzymanych kobiet prokurator został poręczenia majątkowe po 300 tysięcy zł, zakaz opuszczania kraju i dozór Policji.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY