MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 2 kwietnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

W związku z zastrzeżeniami zgłaszanymi przez środowisko sędziowskie, dotyczącymi właściwego trybu udzielenia zamówienia publicznego na dostawę systemów informacji prawnej, Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o rozstrzygnięcie wątpliwości prawnych w tej sprawie

 

Obowiązująca interpretacja przepisów uniemożliwia stosowanie dotychczasowej praktyki zakupu przez sądy więcej niż jednego systemu informacji prawnej. Według obecnego stanowiska Urzędu Zamówień Publicznym, systemy te są wobec siebie konkurencyjne, a nie komplementarne. To oznacza, że zakup przez sądy dodatkowego systemu informacji prawnej może prowadzić do naruszenia przepisów Prawa zamówień publicznych.

 

Sędziowie podnoszą jednak, że powinni mieć dostęp do obydwu systemów (Lex i Legalis), gdyż zawierają one różne bazy orzeczeń, komentarze i wykładnie prawne, przydatne do wydawania orzeczeń.

 

W tej sytuacji Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje od Urzędu Zamówień Publicznych przedstawienia jednoznacznego stanowiska, które ostatecznie rozwieje wątpliwości.

 

 

 

LS

Informacja prasowa: MS

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY