MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  1 lipca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Jeśli poszkodowany zaniżył wartość ubezpieczanego majątku, a dzięki temu zapłacił mniej za polisę, to firma ubezpieczeniowa i tak musi mu wypłacić pełne odszkodowanie - orzekł Sąd Najwyższy

 

Kilka lat temu doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Spaliły się kuchnia, salon, gabinet, pokoje na piętrze, klatka schodowa i piwnica. Zniszczona została elewacja budynku. Na szczęście właściciele domu mieli wykupione ubezpieczenie nieruchomości, które obejmowało także zniszczenie na skutek pożaru. Koszty napraw oszacowano na blisko 160 tys. zł.

 

I tu zaczęły się schody, bo towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło tylko 92 tys. zł. Powód? Ubezpieczalnia doszła do wniosku, że właściciele budynku zaniżyli jego wartość, podpisując umowę ubezpieczenia. Chodzi o to, że niektóre towarzystwa zapisują w umowach zasadę, zgodnie z którą zaniżając rzeczywistą wartość majątku, klient zgadza się, że dostanie proporcjonalnie obniżone odszkodowanie.

 

Przykładowo, jeśli właściciel mieszkania zaniży wartość jego wyposażenia o 20 proc., a pożar zniszczy urządzenia warte tylko część ubezpieczonego majątku, to odszkodowanie zostanie proporcjonalnie obniżone. Czyli wypłacone przez ubezpieczalnię pieniądze nie wystarczą w pełni na zrekompensowanie strat.

 

 

 

Źródło  więcej:

http://wyborcza.biz/biznes/1,147769,20813185,zanizyl-wartosc-ubezpieczanego-majatku-sad-i-tak-nalezy-mu.html

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY