MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 16 sierpnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Prokuratura Okręgowa w Zamościu nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Zajmowała się ona wyłudzaniem podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Grupa mogła wyłudzić ponad 124 miliony złotych podatku VAT

 

Fikcyjna działalność gospodarcza

W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT. Terenem działania grupy były podmioty gospodarcze zarejestrowane w różnych częściach kraju, ale także firmy ze Słowacji i Czech. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie brudnych pieniędzy.

 

Członkowie grupy w trakcie prowadzonej działalności, poprzez kolejne podmioty gospodarcze, kreowali fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzaniu podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów.

 

Zabezpieczono majątek warty 47 milionów złotych

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 18 członków grupy przestępczej. Funkcjonariusze z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy prowadzą to postępowanie, jednocześnie weszli do kilkunastu miejsc w 6 województwach.

 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustw i przestępstw skarbowych.

 

Planowane jest zabezpieczenie na poczet przyszłych kar nieruchomości należącej do jednego z podejrzanych, która jest warta prawie 5 milionów złotych.

 

Jest to trzecia już realizacja w tej sprawie. Do tej pory w toku śledztwa zarzuty usłyszało 61 osób. Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 43 podejrzanych. Wobec 20 podejrzanych stosowane jest tymczasowearesztowanie.

W śledztwie na poczet przyszłych kar zabezpieczono już majątek o wartości ponad 47 milionów złotych.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY