MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne trzy osoby za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych

 

 

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 230 a § 1 k.k., polegającego na wręczeniu korzyści majątkowych członkom grupy przestępczej, w zamian za podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw w organach ścigania oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Płatna protekcja

Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw korupcyjnych. Czyny te polegały na powoływaniu się w latach 2019 – 2020 w Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju, na wpływy w instytucjach państwowych i w krajowych jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi. Ponadto członkowie grupy podejmowali się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe.

 

Zarzuty usłyszało już 20 osób

Dotychczas zarzuty korupcyjne usłyszało 20 osób. W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy, bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób nawiązywali kontakty z osobami, wobec których prowadzone były postępowania sądowe, prokuratorskie, skarbowo-finansowe lub które chciały uzyskać określone profity ze współpracy ze spółkami Skarbu Państwa lub funduszami państwowymi.

Osoby te były skłonne przekazać korzyści majątkowe za bezprawne wpłynięcie na działania, zaniechania i decyzje funkcjonariuszy publicznych. Po nawiązaniu bliższego kontaktu członkowie grupy podejmowali się pośrednictwa w załatwieniu kolejnych spraw.

Z uwagi na posiadane rzekomo znajomości i rodzaj wykonywanej pracy, ich możliwości miały być nieograniczone. Członkowie grupy przestępczej dawali bowiem do zrozumienia, że są nie tylko funkcjonariuszami tajnych służb, ale mają też bliskie, a nawet rodzinne, powiązania z osobami, od których zależą strategiczne decyzje, a którzy skłonni są w zamian za określone korzyści materialne podejmować decyzje oczekiwane przez osoby skłonne je przekazać.

Aktualnie w śledztwie wyjaśnianych jest kilkanaście wątków związanych z sprawami, których załatwienia podjąć się mieli członkowie grupy.

 

 

 

 

Prokuratura Krajowa

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY