MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 10 grudnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (4 marca 2020 roku) zatrzymali byłego zastępcę dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz przedstawiciela jednej ze śląskich spółek

 

Zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym przyjmowania i udzielania w 2016 roku korzyści majątkowych i osobistych oraz nadużycia uprawnień służbowych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a także działalności jednej ze śląskich spółek, która m.in. dostarczała piasek na budowę jednego z odcinków autostrady A-1.

 

Zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanemu urzędnikowi zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za pomoc w pozytywnym rozpoznaniu wniosku o wydanie dla tej spółki decyzji administracyjnej dotyczącej zagospodarowania pochodzących z budowy autostrady A-1 odpadów poprzez ich składowanie w wyrobisku powstałym po wydobyciu piasku kwalifikowane z art. 228 par. 1 kodeksu karnego oraz zarzut nadużycia uprawnień służbowych w związku z toczącymi się w tym urzędzie postępowaniami administracyjnymi dotyczącymi działalności tej spółki kwalifikowane z art. 231 par. 2 kk.

Czyny te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Drugi z zatrzymanych mężczyzn – przedstawiciel wymienionej spółki – usłyszał zarzut wręczenia powyższej korzyści majątkowej kwalifikowany z art. 229 par. 1 kk.

Czyny korupcyjne zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczeń majątkowych w tym wobec byłego Zastępcy Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w wysokości 50 tysięcy złotych, natomiast wobec drugiego z podejrzanych w wysokości 40 tysięcy złotych.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY