MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 29 czerwca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził, że dwaj przedsiębiorcy zawarli zmowę przetargową. W niedozwolony sposób wpływali na wynik zamówień publicznych na remonty dróg

 

Decyzja UOKiK dotyczy dwóch przedsiębiorców: Star Budowa z Chybic (woj. świętokrzyskie) i Aglet z Warszawy. W blisko 10 przetargach zastosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.

Jeżeli ich propozycje były dwiema najkorzystniejszymi, wówczas zwycięzca przetargu rezygnował z podpisania umowy. Jako powód podawał m.in. niedoszacowanie wartości zadania, nieprawidłowo określoną wartość zamówienia czy brak zapoznania się z placem budowy. Uczestnicy zmowy działali w ten sposób podczas przetargów organizowanych przez: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gminę Końskie, Gminę Kazanów, Gminę Brody, Gminę Wilczyce, Zarząd Dróg Powiatowych w Końskich oraz Gminę Szydłowiec.

 

- Nasze postępowanie potwierdziło informacje, które zdobyliśmy m.in. w trakcie przeszukania w siedzibach firm. Wycofywanie ofert było celowym działaniem, a przedsiębiorcy chcieli, żeby zamawiający wybrał droższą propozycję. Różnice w cenie pomiędzy ich ofertami wahały się od 10 tys. do blisko 100 tys. zł – powiedział wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

 

Za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary finansowe - 356 708 zł na Star Budowę i 51 287 zł na Aglet. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

 

 

 

UOKiK

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY