MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 28 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

sad rejonowy plock mSąd Rejonowy w Płocku (V Wydział Gospodarczy) w dniu 14 września br. ogłosił upadłość konsumencką pani Ewy. Jedynym majątkiem upadłej jest stary Fiat 126p oraz telefon komórkowy. Pani Ewa utrzymuje się z emerytury, która w części zajęta jest przez komornika sądowego na poczet licznych długów

 

Po ogłoszeniu upadłości syndyk niezwłocznie przystąpił do działań. Bez zapowiedzi przyjechał do pani Ewy i przedstawił jej, co uczyni w sprawie. Wg czytelniczki zachowywał się bardzo arogancko. Pani Ewa nieźle musiała się przestraszyć, gdyż po wizycie syndyka postanowiła odwołać upadłość. Doszła do przekonania, że woli już komornika od syndyka. On chociaż nie straszy mnie więzieniem – dodała.

 

Postanowieniem z dnia 25 października br. sędzia Małgorzata Olszewska umorzyła postępowanie upadłościowe. Sąd stwierdził, że jest związany wnioskiem upadłego o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

 

- Upadły nie ma obowiązku uzasadnienia takiego wniosku. Zważywszy na fakt, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może mieć miejsce wyłączenie na wniosek upadłego, a postępowanie może być prowadzone nawet przy istnieniu tylko jednego wierzyciela, to upadły może nie być zainteresowany dalszym prowadzeniem postępowania upadłościowego i tę wolę upadłego ustawodawca zdecydował się uszanować - czytam w postanowieniu sądu.

 

Pani Ewa jest chyba jedynym przypadkiem w kraju, że nie posiadając praktycznie żadnego majątku, ale za to liczne długi, zdecydowała się cofnąć upadłość. Jak widać niezbadane są zachowania konsumentów.

 

Prawo upadłościowe

Art. 491(10). 1. Sąd umarza postępowanie na wniosek upadłego.

2. Jeżeli upadły nie wskaże lub nie wyda syndykowi całego majątku, niezbędnych dokumentów lub w inny sposób nie wykonuje ciążących na nim obowiązków, sąd, z urzędu albo na wniosek syndyka lub wierzyciela, po wysłuchaniu upadłego, syndyka, a w razie potrzeby także wierzycieli, umarza postępowanie, chyba że uchybienie przez upadłego ciążącym na nim obowiązkom nie jest istotne lub

przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podstawa do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości ujawni się po ogłoszeniu upadłości.

4. Na postanowienie w przedmiocie umorzenia postępowania przysługuje zażalenie.

5. Do postępowania wszczętego na wniosek wierzyciela przepisów ust. 1–3 nie stosuje się.

 

 

 

JW

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY