MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 27 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

łapówka 1Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób w śledztwie dotyczącym korupcji w postępowaniu upadłościowym. Wśród zatrzymanych jest była syndyk oraz jej pełnomocnik

Śledczy ustalili, że w 2014 roku pełnomocnik syndyka w likwidowanej spółce AGD przyjął korzyść majątkową w wysokości 300 tysięcy złotych, w zamian za zagwarantowanie wygranej w przetargu na zakup towarów sprzedawanych w postępowaniu upadłościowym.

Z ustaleń śledztwa wynika, że syndyk masy upadłościowej zażądał w porozumieniu ze swoim pełnomocnikiem korzyści majątkowej w wysokości 2 milionów złotych.

W zamian za przekazaną korzyść majątkową umożliwić miał nabycie wręczającym łapówkę udziałów oraz objęcie funkcji kierowniczych w spółce, która miała przejąć cały majątek upadłościowy. W zamian za korzyść majątkową syndyk jak i jej pełnomocnik mieli wyeliminować podmiot gospodarczy, który jako jedyny złożył formalną ofertę na zakup majątku upadłej spółki.

 

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty żądania korzyści w kwocie 2 milionów złotych w związku z prowadzonym w latach 2014-2015 postępowaniem upadłościowym dotyczącym znaczącego wrocławskiego podmiotu gospodarczego, a ponadto pełnomocnikowi przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 300 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 296a § 1 i 2 kk oraz z art. 228 § 4 kk.

 

Kolejna osoba usłyszała zarzut wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 300 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 296a § 2 kk. Trzy kolejne osoby usłyszały zarzut pomocnictwa do oszustwa polegającego na wyłudzeniu zwrotu podatku VAT znacznej wartości w związku z fikcyjną wewnątrzwspólnotową dostawą towaru oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach w związku z nabyciem złomu AGD przez firmę, której przedstawiciele złożyli się na łapówkę udzieloną pełnomocnikowi syndyka, kwalifikowany z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 271 § 3 kk.

 

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY