MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 4 października 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

policja covidWydział Operacyjno-Śledczy Zarządu w Krakowie CBZC wspólnie z Wydziałem w Warszawie Biura Spraw Wewnętrznych Policji prowadzi postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do rejestrów państwowych fałszywych danych o szczepieniach przeciwko COVID-19 osób, które w rzeczywistości nie przeszły procedury szczepienia

 

Na podstawie zebranego materiału Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów w tym poświadczenia nieprawdy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej co do okoliczności mających znaczenie prawne, poprzez wprowadzenie danych informatycznych w systemie gabinet.gov.pl potwierdzających przeprowadzenie szczepienia przeciwko Covid-19.

 

Podejrzani wprowadzili ok. 4000 fałszywych certyfikatów szczepień osiągając korzyść majątkową w kwocie ok. 4 mln zł. Zatrzymano 10 osób, przeprowadzono przeszukania pod 11 adresami.

Łącznie w sprawie przedstawiono zarzuty 11 osobom z art. 258 § 1 i § 3 kk, tj. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, art. 271 § 1 i § 3 kk. tj. poświadczenia nieprawdy.

 

Wobec 9 osób Sąd Rejonowy w Krakowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. W ramach działań funkcjonariuszy zabezpieczono sprzęt elektroniczny w postaci laptopów, telefonów, przenośnych nośników danych oraz mienie w łącznej kwocie 148 tys. zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

 

 

 

LS

KG Policji

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY