MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 15 sierpnia 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

trample 784060 340Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje śledztwo w sprawie funkcjonowania w latach 2011-2016 na terenie Polski zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem zmów przetargowych na wykonanie usług edukacyjnych w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach zatrzymali dzisiaj 9 osób związanych z tą sprawą.

 

Ustawiali przetargi

W toku śledztwa ujawniono, iż przedmiotem działalności podmiotów gospodarczych skupionych i zarządzanych faktycznie przez Waldemara S. oraz Jacka M, był proceder ustawiania przetargów organizowanych w gminach na terenie Polski. Mechanizm działania sprawców polegał na kierowaniu do poszczególnych gmin, za pośrednictwem fundacji z siedzibą we Wrocławiu, propozycji wykonania usług edukacyjnych, finansowanych w zdecydowanej części ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a następnie takim zakreśleniu warunków przetargu, ażeby został on wygrany przez określoną firmę zarządzany przez Waldemara S. i Jacka M.

 

Poza stwierdzonymi nieprawidłowościami w wyborze wykonawcy usługi edukacyjnej, te same osoby doprowadzały do wyboru kierownika projektu, który jednocześnie był pracownikiem firm zarządzanych przez ww. osoby i 85% otrzymywanego wynagrodzenia przekazywał swojemu pracodawcy.

W prowadzonej przez CBA kontroli wytypowano 42 postępowania przetargowe prowadzone w latach 2011 – 2016, w gminach na terenie całego kraju, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przy wykorzystaniu opisanego mechanizmu doprowadzono do wyboru wykonawcy projektu oraz kierownika projektu. Łączna wartość udzielonych zamówień przekracza kwotę 11 mln złotych.

Po przeprowadzeniu w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach czynności procesowych z udziałem zatrzymanych zostanie podjęta decyzja o rodzaju zastosowanych środków zapobiegawczych.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY